Choď na obsah Choď na menu
 


Najstaršie magické slovo na svete abrakadabra.. Z tejto čarovnej formulky -abrakadabra- je odvodené mezopotámske zaklínadlo AB-BA-TAB-BA-RI. Toto slovné spojenie pravdepodobne odriakali vyznávači kultov zameraný na huby, omamné látky, v starovekom Sumeri. Sú domnienky aj o tom, že ozvena tejto vety zaznieva aj v aramejskom slove pre Boha použitom v novozákonnej modlitbe zvanej Otčenáš.

Staré židovské zaklínadlo proti horúčke, ktoré si má človek na kúsku papiera zavesiť okolo krku, sa začína nasledujúcimi slovami:

Ab Abr Abra Abrak Abraka
Abrakal Abrakala Abrakal
Abraka Abrak Abra Abr Ab

Slovo abrakadabra môže mať vzťah aj k bohovi Abraxasovi, ktorého podoba sa objavje najmä na čarovných amuletoch druhého storočia n.l.
Prvé poučenie, ako treba so slovom abrakadabra zaobchádzať, možno nájsť aj v básni, ktorú lekár Quintus Serenus Sammonicus venoval rímskemu cisárovi Septimiovi Severovi akolo roku 208. Slovo sa malo napísať na papierik, ten sa mal pacientovi uviazať na krk. Takto ho nosil deväť dní. Potom musel papierik odhodiť cez plece do rieky či potoka, tečúceho na východ. Čarovné slovo sa písalo tak, že v každom nasledujúcom riadku bolo o písmenko kratšie, až nakonec zostalo len ,,a":


A B R A C A D A B R A
 A B R A C A D A B R
  A B R A C A D A B
   A B R A C A D A
    A B R A C A D
     A B R A C A
      A B R A C
       A B R A
        A B R
         A B
          A


Tak ako postupne mizno slovo mala miznúť aj pacientova choroba či horúčka.